Rok Jubileuszowy 2018

 

1918 i 1938: to dwa ważne punkty zwrotne w historii Austrii.

 

Również Republika może świętować swoje urodziny: w roku 2018 Republika Austrii kończy 100 lat. Pierwsza wojna światowa zakończyła się rozpadem Monarchii Austro-Węgierskiej. 12 listopada przed Budynkiem Parlamentu w Wiedniu proklamowana została Republika Austrii. Z olbrzymiego imperium Habsburgów pozostało jedynie niewielkie państwo.

 

Jednocześnie Austria upamiętnia aneksję kraju przez nazistowskie Niemiecy sprzed 80 lat. 12 marca 1938 oddziały hitlerowskie wkroczyły do Austrii, a sam Hitler witany był trzy dni później z ogromną radością przez część ludności na wiedeńskim Heldenplatz.

 

Aby przybliżyć historię Austrii organizowane są liczne imprezy poświęcone temu tematowi. Młodzież szkolną zapraszamy do udziału w projektach i konkursach przybliżających różne zagadnienia historyczne. Niełatwo jest przedstawiać historię w formie plastycznej, potrzebne są tu przede wszystkim odpowiednio dobrane materiały dydaktyczne. Ciekawym wprowadzeniem do tematu mogą okazać się zdjęcia.

Historia(e) online: Strony internetowe oferują interesujące materiały

 

Strony internetowe przygotowane specjalnie z okazji Roku Jubileuszowego 2018 oferują interesujące materiały fotograficzne opatrzone prostymi tekstami. Materiały te świetnie nadają się do wykorzystania na zajęciach z języka niemieckiego.

 

Strona Österreich 1918 plus (http://www.politik-lexikon.at/oesterreich1918plus/) to dokumentowana zdjęciami historia Austrii z ostatnich 100 lat. Każdy rok opatrzony jest zdjęciem. Począwszy od artykułu prasowego na temat proklamacji Republiki, poprzez zdjęcie biura emigracyjnego w Burgenlandzie z czasów kryzysu gospodarczego 1921 roku, aż po nuty hymnu austriackiego, który po zmianie w 2012 zawiera również wers o kobietach Austrii.

 

Podobny format znajduje się również na oficjalnej stronie Jubileuszowej Republiki Austrii (https://www.oesterreich100.at/). Zawiera ona kalendarz ze zdjęciami oraz tekstami na każdy dzień 2018 roku, dotyczącymi np. założenia Jednostki Opieki Społecznej dla Alkoholików w St. Pölten lub setnych urodzin założyciela Raiffeisen-Genossenschaft, Fryderyka Wilhelma Raiffeisen.

 

100 Lat Republiki – to temat przewodni gazety Der Standard Ö100 (https://derstandard.at/OE100) . Zawiera ona zbiór artykułów o różnorodnej austriackiej tematyce m. in. o klasykach austriackiej piosenki takich jak Wolfgang Ambros „Da Hofa“ czy Udo Jürgens „Merci Chérie“.

 

Istniejący dotychczas jedynie wirtualnie Haus der Geschichte (Gmach Historii): https://www.hdgoe.at/, inauguruje w listopadzie 2018 na historycznie ważnym wiedeńskim Heldenplatz swoje otwarcie wystawą poświęconą Republice Austrii.

 

Jeśli chcesz dotrzeć do historycznych miejsc, na stronach Miasta Wiedeń znajdziesz wiele użytecznych informacji: https://www.wien.info/de/sightseeing/museen-ausstellungen/gedenkjahr-2018-100- jahre-republik

 

Natomiast na stronach Austriackiej Mediateki uzyskasz dostęp do materiałów dźwiękowych: (https://www.mediathek.at/gedenkjahr-2018). Naoczni świadkowie opowiadają tu np. o swojej obecności na Heldenplatz w roku 1938, a uzupełnieniem tej bogatej oferty są przemówienia polityków czy artystów. Od października 2018 dostępne będą również dokumenty dźwiękowe poświęcone  Jubileuszowi Republiki.

 

Na stronie radiostacji Ö1: www.oe1macht.schule dostępne są do pobrania audycje radiowe z materiałami dydaktycznymi dla szkół ponadpodstawowych, w tym również o tematyce historycznej. Konkretne wskazówki i materiały dydaktyczne dla szkół na temat narodowego socjalizmu znaleźć można na stronie: http://www.erinnern.at/bundeslaender/oesterreich

 

Autorka: Susanne Hartmann