Jarmarki bożonarodzeniowe w Austrii

Jarmarki bożonarodzeniowe w Austrii

Winter im Museumsquartier Wien; Foto: Alexander Eugen Koller

Nazywamy je jarmarkami adwentowymi, bożonarodzeniowymi lub po prostu świątecznymi - mimo różnych nazw, jedno je łączy - pojawiają się w okresie adwentu, czyli na cztery tygodnie przed 24. grudnia czarując bożonarodzeniowym nastrojem.

 

Kolorowe stragany zapraszają do zakupów - znaleźć tu można ręcznie wykonane wyroby artystyczne, przepiękne przybory do pisania, robione na drutach czapki, skarpety czy domowe papucie. Praktycznie wszędzie nabyć można ozdoby choinkowe, świąteczne smakołyki, miód, konfitury, boczek, likiery, nalewki i wina. Oraz mnóstwo różności nadających się na prezent!

 

Beztroskiej atmosferze sprzyja podawane wszędzie grzane wino, poncz lub grog - osoby bojące się utraty kontroli poprzestają na bezalkoholowej wersji - „dziecięcego ponczu “.

 

Na dzieci czeka również mnóstwo atrakcji: gry, zabawy, świąteczne korowody, przejażdżki na kucykach, szopki z żywymi zwierzętami i (niezmiernie ważne!) czekoladowe szaszłyki. Czasami jest też curling oraz małe lodowiska.

 

Jarmarki mogą różnić się wyglądem - mogą być nowoczesne, jak na przykład ten w wiedeńskim Museumsquartier. Tam grzane wino pije się w kubistycznie wyglądających budkach. Inne składają się z tradycyjnych sklepików o szpiczastych dachach lub kuszą, jak te nad Wolfgangsee w Salzkammergut, sielankową atmosferą.

 

Poniżej znajduje się przegląd austriackich jarmarków adwentowych:

 

www.austria.info/at/aktivitaten/stadt-und-kultur/land-leute/adventzauber-und- weihnachtsmarkte/advent-und-weihnachtsmarkte

 

A te polecamy szczególnie:

 

www.mein-leben.at/adventkalender/die-10-schoensten-weihnachtsmaerkte-oesterreich.html

 

Jak jednak wynika z zamieszczonego poniżej podcastu, oferta świątecznych jarmarków nie zawsze spotyka się z aprobatą odwiedzających:-)

 

https://www.derstandard.at/story/2000111629401/podcast-so-grauslich-oag-und-gut-schmecken- wiens-christkindlmaerkte?ref=article

 

Autorka: Susanne Hartmann