Chcę się uczyć niemieckiego, ale od czego zacząć?

1. Oglądajcie seriale w języku niemieckim

 

Banalne prawda? W Internecie mamy obecnie całą masę platform streamingowych umożliwiających oglądanie seriali w wielu językach- starych lub nowych. Dlaczego by nie włączyć niemieckich napisów? Daje to możliwość zapoznania się z pisownią danej frazy, słysząc równocześnie, co ona oznacza. Na taki odbiór filmu należy się wprawdzie przestawić, ale przy odrobinie dyscypliny można tego błyskawicznie dokonać.

 

Osobom odważnym oraz posługującym się językiem w stopniu zaawansowanym polecamy filmy dubingowane. Początkowo można czuć się trochę dziwnie słuchając znanych aktorów mówiących nie swoimi głosami, jak to ma miejsce w Niemczech, ale i z tym można się szybko oswoić:).

 

Inną propozycją - zwłaszcza dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z niemieckim jest oglądanie już widzianych i znanych seriali i kreskówek w tym języku. Fabuła takiego filmu jest znana (nierzadko na pamięć- jeśli wybierzecie ulubioną pozycję). Dzięki temu możecie się domyślić, jakie kwestie są właśnie wypowiadane, a to sprawia wielką radość.

 

Ostatnia kwestia to oczywiście filmy i seriale niemieckojęzyczne. Czy to w kinach, czy w internecie. Jest ich na prawdę bardzo dużo. To moi faworyci z ostatnich lat to: "Willkommen bei den Hartmanns" , "Die Goldfische", czy też "Weil du nur einmel lebst- Die Toten Hosen auf Tour". Dla filmów austriackich polecam dwie platformy streamingowe: flimmit.at oraz vodclub.online. Można tu oglądać albo poszczególne filmy albo wykupić abonament na dłuższy czas. Oczywiście jest też opcja okresowego testosania gratis. Najlepiej sami zajrzyjcie, z pewnością znajdziecie coś dla siebie!

 

Autorka: Zuzanna Mizera